همراه پرس
رسانه اکوسیستم استارتاپی ایران

مسعود صرامی: اصفهان الگوی شهرهای دیگر خواهد شد

مصاحبه‌ ویژه نامه‌ مرکز علمی‌ کاربردي اصفهان سیتی‌ سنتر با کارآفرین‌ برتر کشور و سرمایه‌ گذار مجموعه‌ آموزشی‌ اقتصاد ( شهر دانش‌) مسعود صرامی بنیانگذار سیتی سنتر اصفهان و شهرک بزرگ سلامت اصفهان

0
 • به گزارش همراه پرس: مرکز علمی‌ کاربردی اصفهان سیتی‌ سنتر با جناب مسعود صرامی کارآفرین برتر کشور و سرمایه گذار مجموعه آموزشی اقتصاد (شهر دانش) و بنیانگذار سیتی سنتر اصفهان و شهرک سلامت اصفهان مصاحبه ای کرده است.

  •بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که‌ شهر اصفهان برای انجام فعالیت‌ های اجتماعی‌ شهری سخت‌ و بوروکراتیک‌ است‌ و جمله‌ معروفی‌ هم‌ وجود دارد که‌ هر کس‌ بتواند در اصفهان کار کند در تمام ایران و جهان می‌ تواند کار کند. شما به‌ عنوان یک‌ کارآفرین‌ اصفهانی‌، که‌ در بخش‌ های مختلف‌ اقتصادی ، تولیدی ، گردشگری ، سلامت‌، بازرگانی‌ و … کارآفرینی‌ و نوآوری داشته‌ اید، در این‌ خصوص چه‌ نظری دارید؟

  مسعود صرامی: اولین‌ تجربه‌ کاری من‌ در کودکی‌ اتفاق افتاد و تا امروز هر لحظه‌ آموخته‌ ام و برای رسیدن به‌ آرزوهایم‌ تلاش کرده ام ، من‌ در این‌ شهر به‌ دنیا آمده و رشد کرده ام و با تمام وجود برای ایجاد امکانات و پیشرفت‌ شهرم تلاش کرده و خواهم‌ کرد؛ زیرا معتقدم اگر در جای دیگری که‌ شاید زمینه‌ فعالیت‌ های اقتصادی آن بهتر است‌ بروم، مردمم‌ و شهری که‌ رشد خود را از آن بدست‌ آورده ام را در نظر نگرفته‌ ام؛ این‌ شهر پتانسیل‌ های بالقوه فراوانی‌ دارد. بر همین‌ اساس و با همین‌ هدف نیز تلاش کرده ایم‌ یک‌ اکوسیستم‌ کارآفرینی‌ بیافرینیم‌ زیراشدیداً اعتقاد دارم اصفهان ما می‌ تواند سرآمد شهرهای دیگر باشد . سعی‌ ما بر این‌ بوده که‌ نیازهای مردم اصفهان را مد نظر قرار دهیم‌ و در راستای مرتفع‌ سازی این‌ نیازها کارآفرینی‌ کنیم‌ البته‌ با نوآوری هایی‌ که‌ در این‌ زمینه‌ داشته‌ ایم‌ سعی‌ کرده ایم‌ پاسخی‌ فراتر از نیاز مردم بدهیم‌، تک‌ تک‌ بخش‌ ها را با علاقه‌ ایجاد کرده ایم‌ و هر روز زمانی‌ که‌ در کنار عزیزان و همکاران بخش‌ های مختلف‌ هستیم‌ از انرژی آنها نیز انرژی مضاعف‌ می‌ گیریم‌ تا بتوانیم‌ برای حضور مثمرثمرتر در جامعه‌ آماده تر باشیم‌.

  •به‌ واژه اکوسیستم‌ کارآفرینی‌ اشاره فرمودید من‌ از این‌ فرصت‌ استفاده می‌ کنم‌ و دیدگاه شما را در خصوص واژه های کارآفرینی‌، نوآوری جویا می‌ شوم.


  مسعود صرامی: از بابت ساخت بزرگترین شهرک سلامت و سیتی سنتر اصفهان معذرت می خواهم

  مسعود صرامی: از بابت ساخت بزرگترین شهرک سلامت و سیتی سنتر اصفهان معذرت می خواهم


  مسعود صرامی: اکوسیستم‌ کارآفرینی‌، به‌ مجموعه‌ افراد، بخش‌ ها، روشها، قوانین‌، رویدادها و … در یک‌ محدوده جغرافیایی‌ گفته‌ می‌شود که‌ بر فعالیت‌های کارآفرینی‌ و نه‌ اشتغالزایی‌ در آن منطقه‌، تاثیر می‌ گذارد و نکته‌ اصلی‌ نیز همین‌ جاست‌ که‌ ما در اکوسیستمی‌ که‌ آفریدیم‌صرفاً به‌ دنبال اشتغال زایی‌ نبوده ایم‌! بلکه‌ به‌ دنبال نوآوری و روش هایی‌ بوده ایم‌ که‌ برای مردم اصفهان کارآمد است‌. اولویت‌ دهی‌ به‌ فرهنگ‌ ، دسترسی‌ مناسب‌ و مبتنی‌ بر توسعه‌ پایدار، انتخاب سرمایه‌ انسانی‌ با سیستم‌ شایسته‌ سالاری ، آسیب‌ نزدن به‌ محیط‌ زیست‌، در نظر گرفتن‌ حقوق نسل‌ آینده و… شاکله‌ نظام کارآفرینی‌ ما را تشکیل‌ می‌ دهد. در خصوص واژه نو آوری نیز باید به‌ زمانی‌ اشاره کنم‌ که‌ اولین‌ تجربه‌ کاری من‌ در آشپزخانه‌ منزل و با ساده ترین‌ ابزارها یعنی‌ نخ‌ کاموا و باقی‌ مانده شمع‌ سقاخانه‌ شکل‌ گرفت‌، تا زمانی‌ که‌ آن اتفاق عجیب‌ در صف‌ دریافت‌ باتری اتوموبیل‌ برای من‌ رخ داد و زمینه‌ ساز یک‌ تحول عظیم‌ شد. همان زمانی‌ که‌ دغدغه‌ ذهنی‌ من‌ این‌ بود که‌ چطور می‌ توانم‌ قبل‌ از ایجاد یک‌ عارضه‌، مشکل‌ را ببینم‌، بشناسم‌ و آن را برطرف کنم‌، در واقع‌ چگونه‌ می‌ توان نیازها را به‌ جای اینکه‌ هر روز به‌ شکل‌ مشکل‌ بزرگ تری نمایان شوند به‌ کلی‌ مرتفع‌ سازم؟این‌ تصمیم‌ را در شرایطی‌ گرفتم‌ که‌ دانشم‌ در زمینه‌ ساخت‌ باتری بسیار اندک بود و شاید بهتر بگویم‌ هیچ‌ نمی‌ دانستم‌. شرکت‌ تولیدی برنا باتری در سال ١٣۶٩ با توجه‌ به‌ کمبود شدید باتری خودرو در کشور و در شرایطی‌ که‌ تنها یک‌ تولید کننده باتری خودرو دولتی‌ در کشور وجود داشت‌، تاسیس‌ و به‌ بهره برداری رسید و امروزه این‌ مجموعه‌ با ٢٣ کارخانه‌ تولیدی شاخص‌ الگو در کشور، نه‌ تنها از نظر کمی‌ بلکه‌ از نظر کیفی‌ نیز دارای افتخارات فراوانی‌ است‌ و این‌ مهم‌ تنها با پشتکار و پشتکار و پشتکار به‌ دست‌ آمده است‌؛ زیرا ما معتقد هستیم‌ پشتکار جای تمام نداشته‌ هایتان را می‌ گیرد.

  •در جایی‌ از صحبت‌ هایتان به‌ توسعه‌ پایدار اشاره فرمودید در افق‌ چشم‌ انداز مجموعه‌ های تولیدی و خدماتی‌ شما واژه توسعه‌ پایدار چگونه‌ معنا و مفهوم می‌ یابد؟

  قبل‌ از آنکه‌ به‌ مفهوم توسعه‌ پایدار بپردازم لازم است‌ نکته‌ ای را یادآور شوم، مبنای تمامی‌ فعالیت‌ های ما انسان ها هستند و در واقع‌ تلاش ما بر این‌ بوده که‌ هر آنچه‌ خلق‌ می‌ کنیم‌ انسان محور باشد؛ اما برای آسایش‌ و آرامش‌ انسان هیچ‌ آسیبی‌ به‌ طبیعت‌ نزده ایم‌، پروژه های ما ترافیک‌ زا نیست‌ بلکه‌ ترافیک‌ز داست‌، پروژه های ما باعث‌ آلودگی‌ نمی‌ شود. ما به‌ دنبال بنای ماندگار بوده ایم‌ نه‌ بلای ماندگار!

  مسعود صرامی: اصفهان الگوی شهرهای دیگر خواهد شد

  با نگاهی‌ به‌ مجموعه‌ سیتی‌ سنتر متوجه‌ خواهید شد که‌ این‌ مجموعه‌ برای رفاه همه‌ انسان ها ساخته‌ شده نه‌ فقط‌ یک‌ گروه خاص، در طراحی‌ این‌ مجتمع‌ وضعیت‌ جسمانی‌ توانخواهان، کودکان، بانوان باردار، سالمندان و … در نظر گرفته‌ شد و تمام تلاش ما بر این‌ بوده محیطی‌ را فراهم‌ کنیم‌ انسان ها با کمترین‌ دغدغه‌ در آن حضور یابند. برای راه اندازی شهرک سلامت‌ به‌ ریشه‌ کنی‌ بیماری ها فکر کرده ایم‌ نه‌ فقط‌ به‌ درمان آنها ! با تحولی‌ که‌ صنعت‌ ساخت‌ و ساز به‌ وجود آوردیم‌ امروزه موزه ای داریم‌ با ارتفاع ١۴ متر وسعت‌ ١۶٠٠ متر با دیوارهای معلق‌ که‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ خارج از استاندارد نیست‌. توجه‌ به‌ خصوصیات فیزیولوژیکی‌، روانشناسانه‌ و ویژگی‌های روحی‌ انسان در تمامی‌ بخش‌ های برنامه‌ ریزی مجموعه‌ پرستیژلند مشهود است‌.

  •همان طور که‌ مستحضرید نشریه‌ حاضر یک‌ نشریه‌ علمی‌ است‌ و مخاطبان اصلی‌ آن دانشجویان، اساتید و خبرگان علمی‌ هستند، کمی‌ از شهر دانش‌ که‌ بارها از آن سخن‌ گفته‌ اید و در آینده نزدیک‌ آن را محقق‌ خواهید ساخت‌ سخن‌ بگویید.

  مسعود صرامی: در تمام زندگی‌ ام به‌ دنبال خلق‌ موقعیت‌ هایی‌ جدید بوده ام، تاسیس‌ ”دبیرستان اقتصاد” از فعالیت‌ های فرهنگی‌ مجموعه‌ اصفهان سیتی‌ سنتر است‌ که‌ هدف آن تربیت‌ ”جوانانی‌ خردباور” است‌ تا بتوانند با نگاه نقاد و به‌ روش استدلالی‌، باورهای درست‌ را پرورش دهند. دانش‌آموزان در این‌ مدرسه‌ می‌آموزند ”کار تیمی‌” را تمرین‌ کنند و موفقیت‌ خود را در موفقیت‌ دیگران بدانند. در مدرسه‌ اقتصاد قضاوت و مقایسه‌ جایی‌ ندارد و این‌ نخستین‌ گام برای داشتن‌ حال خوب است‌.دانش‌آموزان در این‌ مدرسه‌ اعتماد به‌ یکدیگر را تمرین‌ می‌ کنند. فضیلت‌ اعتماد در جامعه‌ ما در حال فراموشی‌ است‌ و ما بیش‌ از هرچیز به‌ همدلی‌ و اعتماد نیاز داریم‌.

  مسعود صرامی: اصفهان الگوی شهرهای دیگر خواهد شد

  در نظریه‌ ”درماندگی‌ آموخته‌ شده” سلیگمن‌ می‌ آموزیم‌: اردک ماهی‌ هایی‌ هستند که‌ در آکواریوم پر از ماهی‌ کپور بودند و از آنها تغذیه‌ می‌ کردند، پژوهشگران با قراردادن مانع‌ شیشه‌ ای موجب‌ ناکامی‌ آنها شدند و پس‌ از مدتی‌ آنها حتی‌ با برداشتن‌ مانع‌، تلاشی‌ برای صید ماهی‌ ها نمی‌ کردند، در حقیقت‌ این‌ دیوار شیشه‌ای فاز ناامیدی میان اردک ماهی‌ها ایجاد می‌کرد. من‌ همانگونه‌ که‌ در مجموعه‌ فعالیت‌ هایم‌ ثابت‌ کرده ام زنده ام تا با ناامیدی بجنگم‌ و پس‌ از تجربه‌ در پروژه های مختلف‌ دریافتم‌ که‌ امید را باید در آموزش و پرورش و در مدارس تولید کرد. بدون داشتن‌ مدارسی‌ که‌ نگاهی‌ نو به‌ دنیا و اقتصاد داشته‌ باشند آینده ای سخت‌ در انتظارمان است‌. دانش‌ آموزان مدرسه‌ اقتصاد دیگر با یک‌ عدد تصادفی‌ در کنکور، رشته‌ و شغل‌ انتخاب نمی‌کنند بلکه‌ آگاهانه‌ سراغ شغل‌شان می‌روند. همانطور که‌ با آموختن‌ مهارت های زندگی‌ وارتباطی‌ می‌ توانند فردی مفید و موثر برای خانواده و کشورشان باشند. در تاسیس‌ این‌ مدرسه‌ تلاش کردیم‌ با کسانی‌ که‌ نسبت‌ به‌ امر آموزش تخصص‌ دارند،حسن‌ نیتشان بر ما ثابت‌ شده و همسو با هم‌ به‌ توسعه‌ می‌ اندیشیم‌، دست‌ در دست‌ دهیم‌ تا آینده روشنی‌ را برای فرزندانمان ترسیم‌ کنیم‌. امیدوارم بتوان این‌ طرح را گسترش داد تا افقی‌ روشن‌ برای ایرانمان گشوده شود.

  مسعود صرامی: ما برای عشق خدمت به شما عزیزان پروژه ای را راه اندازی میکنیم و تلاشمان برای این است که قدمی تأثیر گذار برای رفاه مردم برداریم.

  مسعود صرامی: اصفهان الگوی شهرهای دیگر خواهد شد

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  هفده − یک =